3 yılda bitecekti, 10 yıl oldu…

TCDD, Eskişehir-Kütahya-Balıkesir ortasında sınır kısmı sinyalizasyon ve Telekomünikasyon imal işini 2011’de 88 milyon Euro’ya 1080 günde tamamlanmak üzere ihale etti. İhaleyi alan firma müddeti içinde işi bitiremedi ve mühlet uzatımı istedi. 3 yılda bitecek iş için tam 7 yıl müddet uzatımı alındı. Sayıştay, 10 yıldır bitirilemeyen iş için artık ek müddet verilmemesini  istedi.

Sayıştay’ın TCDD kontrol raporunda 2011 yılında ihalesi yapılan Eskişehir-Alayunt-Kütahya-Balıkesir Sınır Kısmı Sinyalizasyon ve Telekomünikasyon Üretim İşinin 10 yıldır bitmemesi yer aldı. 88 milyon 872 bin Euro bedelle ihale edilen ve 1080 gün mühleti olan iş için toplamda 2 bin 617 gün müddet uzatımı alındı. Rapor hazırlandığı tarihte işin bitmediğine dikkat çekildi ve şu ikaz yapıldı:

“Söz konusu projenin süreksiz kabulü yaşanan sıkıntılar nedeniyle yapılamamıştır. Süreksiz kabul yapılması gereken tarih problemlerin çözülememesi nedeniyle daima ötelenmektedir. İhale süreci hazırlığında teknik şartnamelerin ayrıntılı hazırlanarak gereksinimlerin net olarak belirlenmesi ve daima müddet uzatımı vermek yerine yasal mevzuat ve mukavele kararları çerçevesinde kelam konusu işlerin sonuçlandırılması önerilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir