5G’de hedef 2026

ANKARA (İGFA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, UFEST kapsamsında Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kısmı tarafından düzenlenen “Civil Ankara 2024” etkinliğinde üniversite öğrencileri ile bir ortaya geldi.

Gazi Üniversitesi Konser Salonu’nda başlayan aktiflikte konuşan Uraloğlu, üniversitelerle yaptıkları işbirlikleri sayesinde dünyadaki birçok yeniliği de takip etme imkanına sahip olduklarını söyledi. Kahramanmaraş merkezli zelzeleleri hasebiyle bölgeyi ziyaret ettiğin anımsatan Uraloğlu, ikinci sarsıntısı şahsen yaşadığını belirterek, “Orada müşahedelerim oldu. İki tane bina var. Bir adedinde hiçbir eza yok, neredeyse çatlağı yok. Başkası ise yerle bir olmuş. Onun için biz mühendislerin, mimarların bu manadaki hassasiyeti değerli en ufak bir detay çok sayıda insanın hayatına mal olabilir. Onun için her şeyiyle dikkatli yapmalıyız” dedi.

Türkiye’den 4 saatlik uçuşla 67 ülkeye ulaşabildiği değerli bir coğrafyada bulunduğuna da dikkat çeken Uraloğlu, “Burada yaklaşık 40 trilyon dolarlık bir çaba safi ulusal hasıla, yaklaşık 1,5 milyar insan ve tekrar yaklaşık 8,5 trilyon dolarlık bir ticaret hacmi var. Bu türlü bir coğrafyada bulunuyoruz.” diye konuştu. Uraloğlu, doğu batı ekseninde ticaretin geliştiğine işaret ederek, doğu-batı ekseninde Kuzey, Orta ve Güney koridorlarının olduğunu anlattı.

Bakan Uraloğlu, Güney Koridor’un şu anda en etkin kullanılan koridor olduğunu belirterek, “Orta Doğu’daki karışıklıklardan ve onun devamında Süveyş Kanalı’ndan ticari gemilerin geçmesindeki oluşan badirelerden ötürü Ümit Burnu dolaşılıyor. 35 gün giden mal 45 günde gidebiliyor. Bu Orta Koridor’dan gittiği vakit bu demir yoluyla çok daha kısa müddetlerden gidebiliyor. Buradaki kapasiteyi artırmamız gerekir. Kalkınma Yolu koridoru var. Bu da Irak’ın Hav Limanı’ndan başlayıp ülkemize 1200 kilometrelik demiryolu ve otoyol. Burada önemli biçimde çalışıyoruz. Projeleri bitirme etabında getirme noktasında kıymetli bir aralık aldık.” dedi.

“ULAŞTIRMA ALTYAPISINA 272 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM YAPACAĞIZ”

Uraloğlu, Kara, demir, hava ve deniz yolu ile haberleşmenin kendilerinin ilgi alanlarında olduğunu anımsatarak, “Ancak şunu bilin; biz yarını değil, 2028’i değil, biz 2035’i değil, 2053’ü değil, biz 2071’i artık planlıyoruz. Bugün 2071’leri planlayan bir ülkede yaşıyoruz. Bunda da Cumhurbaşkanımızın açtığı ufuk hakikaten değerlidir. Bu süreçte de ulaştırma altyapısına 272 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyoruz. Yüklü olarak demiryollarına yatırım yapmayı hedefliyoruz” dedi. Son 22 yılda 4 bin kilometre demir yolu yaptıklarının altını çizen Uraloğlu, lakin bu yatırım kâfi görmediklerinin altını çizdi. Uraloğlu, “Ülkemizi demir ağlarla tekrar örmeliyiz. Her şeyiyle hem inançlı, hem konfor hem daha çevreci. Ayrıyeten muhteşem süratli trene geçeceğiz. Ankara İstanbul ortasında 80 dakika seyahat edeceğiz. Proje çalışmalarına başladık. Büsbütün yeni bir çizgi. Bunu 2028’e kadar projesini bitirip imal çalışmalarına başlarız diye planladık. Bu 350 bin saat süratte olacak. Bu yalnızca ulaşım aracının Türkiye’ye kazandırılması değildir. Tıpkı vakitte 350 kilometre saat süratle seyahat eden bir tren teknolojisini de bu vesileyle ülkemize kazandırmaktır.” Diye konuştu. Uraloğlu, ulusal elektrikli trenin 3 set halinde hizmet etmeye başladığını söyleyerek, seri üretime de başladıklarını bu trenlerin demir yollarında çok görüleceğini lisana getirdi.

Bakan Uraloğlu, ülkenin bölünmüş yol ağını 29 bin 500 kilometreye çıkardıklarını bildirerek, ayrıyeten teknolojik köprüler ve tüneller inşa ettiklerini kaydetti. Türkiye’nin inşaat dalında yapamayacağın imalat olmadığını bildiren Uraloğlu, memleketler arası ödül alan Çanakkale Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Zigana Tüneli ve Konya Eğiste Hadimi Viyadüğü üzere projeleri yaptıklarına dikkat çekti.

“TÜRKSAT 6A’YI HAZİRANDA YÖRÜNGESİNE FIRLATACAĞIZ”

İstanbul’’da yapılan Çamlıca Kulesi’nin de mühendislik yapıtı olduğunu tabir eden Bakan Uraloğlu, yerli ve ulusal bağlantı araçlarının geliştirilmesine büyük değer verdiklerini vurguladı. Türkksat 6A uydusunu da yakın vakitte uzaya göndereceklerinin altını çizen Uraloğlu, ““Şu anda bizim 5 tane haberleşme uydumuz var, 6’ncıyı Türksat 6A’yı göndereceğiz. Bu ay içinde yer teslimini yapmayı planlıyoruz. Haziranda yörüngesine göndermeyi planlıyoruz. Afrika’nın ve Orta Doğu’nun kıymetli bir kısmını kapsayacak. Türkiye’de geniş bant abone sayımız ise 94,3 milyon, nüfusumuzu geçti. Fiber ağ uzunluğumuz 549 bin kilometreye erişti, buna da yatırım yapıyoruz. 5G teknolojisine uygun vakitte yanlışsız piyasa koşullarıyla geçmeyi düşünüyoruz, muhtemelen 2026’da 5G’ye geçeceğiz. Öte yandan İstanbul’da havalimanıyla Hasdal ortasındaki yaklaşık 30 kilometrelik bir kısımda akıllı ulaşım sistemlerini bir akıllı yolla deneyelim istiyoruz.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir