ABD’de konut fiyatları gerilemeye devam ediyor

ABD konut piyasası, yüksek ipotek faizlerinin tesiri ve iktisada ait telaşların piyasayı sarsmasıyla ekim ayında düşmeye devam etti. Konut fiyatlarındaki düşüş dördüncü ayına ulaştı.

S&P CoreLogic Case-Shiller endeksine nazaran fiyatlar, ekimde evvelki aya nazaran yüzde 0,5 düştü. 20 büyük kentte mevsimsellikten arındırılmış mesken fiyatlarını referans alan endeks böylelikle arka arda dördüncü ayda da gerilemiş oldu.

Öte yandan fiyatlar aylık bazda düşse bile hâlâ bir yıl öncesine nazaran daha yüksek. Ülke çapında konut fiyatlarındaki yıllık artış eylülde yüzde 10,7, ekimde yüzde 9,2 olarak gerçekleşti.

FİYATLAR NEDEN DÜŞÜYOR?

ABD Merkez Bankası (Fed), ülkedeki yüksek enflasyonu hafifletmek hedefiyle gösterge faiz oranını artırmaya başladığında piyasa bu yılın başlarında vites küçültmeye başlamıştı. Faiz artışları krediye ulaşmak isteyenlerin maliyetini artırırken bu durum konut talebinin yavaşlamasına ve fiyatların gerilemesine sebep oldu.

Federal Konut Kredisi İpotek Şirketi Freddie Mac bilgilerine nazaran, 30 yıllık sabit ipotek oranları ekimde yüzde 7,08’le tepeyi gördü. Böylelikle kredi almak isteyenlerin borçlanma maliyetleri yılın başındaki düzeylere nazaran ikiye katlandı. Öte yandan enflasyon nedeniyle hane halkı tasarrufları da eridi. Ülkede konut talebi düşerken fiyatlar da geriye çekildi.

DÜŞMEYE DEVAM EDECEK Mİ?

S&P Dow Jones Endeksleri yöneticisi Craig Lazzara dün yaptığı açıklamada, “Fed faiz oranlarını yükseltmeye devam ederken, ipotek finansmanı konut fiyatları için aksi rüzgar olmaya devam ediyor. Kuvvetli bir makroekonomik ortam beklentileri de göz önüne alındığında fiyatlar zayıflamaya devam edebilir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir