AKP’li belediye camiyle türbe yıktı: Boş dedikleri türbeden kemikler çıktı

Çorum’da Galibi Vakfı İbadethanesi ve Külliyesi içinde bulunan, 2014 yılından dönemim AKP’li Belediye Başkanı Muzaffer Külcü tarafından açılışı yapılan cami ile Horasan Erenleri’nden Aziz Sultan’a ilişkin olduğu belirtilen türbe yol imali münasebet gösterilerek yıkıldı. Vakıf idaresi ve etraftaki vatandaşlar yıkıma karşı çıktı.

TÜRBE BOŞ DEDİLER KEMİKLER ÇIKTI

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine nazaran, belediyenin verdiği tahliye müddetinin dolması üzerine takımlar bölgeye giderek güvenlikler güçleri nezarette cami ve boş dedikleri türbeyi yıkmaya başladı. Türbede yapılan yıkım çalışmaları sırasında sandukanın altında bulunan mezardan kemikler çıktı.

Bulunan kemikleri belediye çalışanları hayvan kemiği diyerek saklamaya çalışırken, vakıf yöneticileri mani oldu. Mezarın üstü kapatılarak çalışmalara orta verildi. Daha sonra kemiklerden incelenme yapmak için örnekler alınırken, geri kalanları mezarlıkta defnedildi.

“CHP MESCİTLERİ YIKACAK DİYENLER CAMİ YIKIYOR”

CHP Milletvekili Mehmet Tahtasız, belediye tarafından yıkılan binanın 2009 yılında, yeniden AKP’li bir belediye liderinin periyodunda yapıldığını, hatta doğalgaz ve ısınma sınırının da belediye tarafından karşılandığını belirterek, şunları söyledi:

“Madem bu bina kaçaktı, o halde neden müsaade verildi, her türlü altyapısı belediye tarafından yapıldı? Kentin göbeğinde kaçak bina olmaz. Kaçaktı, neden 2009 yılında yıkmadınız? Binanın Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından her türlü ruhsatı var. Bina yıkılmadan da yola tahlil bulunabilirdi.

Ancak binanın yıkılmasını tercih ettiler. Bizler, ‘içeride mezar var’ dedik, dinlemediler. ‘Sandukayı açın, bakın, şayet mezar varsa taşıyın’ dedik, ‘mezar yok’ dediler, yıkıldığında mezarın var olduğu meydana çıktı. Bu resmen maneviyata saygısızlıktır.

Camisi, şadırvanı, yemekhanesi ve her türlü donanımı olan bir hayır vakfının, bir ibadethanenin yıkılmasını kabullenemiyoruz. Lafa gelince ‘’CHP iktidar olursa mescitleri yıkacak’ diyorlar. Bunu da her yerde dillendire dillendire vatandaşın başını karıştırıyorlar. Lakin sahip çıkan biziz, yıkan onlar.”

“OY DEVŞİRMEK İÇİN YAPTILAR SONRA DA YIKTILAR”

CHP Belediye Meclisi Küme Başkanvekili Tuncay Yılmaz ise, kent merkezi ile etraf yolunu birleştiren yolun belediye tarafından yaklaşık 20 yıl evvel planlandığını ve imarının alındığını belirterek, şöyle konuştu:

“Dönemin AKP’li belediye başkanı bu imar planını bilmesine karşın oy devşirmek için 2009 yılında vakfın buraya cami yapmasına müsaade verdi. Hatta tıpkı ve nakdi yardımlarda bulundu. Sonra 2016 yılında yolun üretimine başladı.

Ancak cami yolun ortasında kaldı. Artık ki Lider Halil İbrahim Aşgın da yol projesine devam etti. Ve burayı kamulaştırıyor, yatır yok diye yazı alıyorlar. Ve seçimden bir gün sonra da yıktılar. Belediye bu binayı kamulaştırdı.

Parasını da vakfın hesabına yatırdı. Belediye, binası kaçak olduğu için mi yıktı, yoksa kamulaştırdığı için mi yıktı belgisiz. Bu durum, ‘Çorum’daki öteki ibadethanelerin kaç adedinin ruhsatı var?’ sorusunu akla getiriyor”

AKP’li belediye binaların kaçak olduğunu ileri sürerken, Vilayet Müftülüğü yapının cami olarak kayıtlı olmadığını, İl Kültür Müdürlüğü de “Aziz Sultan” adlı türbenin kayıtlarda bulunmadığını savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir