Almanya’da doğal gaz ve elektrikte tavan fiyat uygulaması onaylandı

Almanya Federal Meclisi, elektrik ve doğal gaza tavan fiyat uygulamasını onayladı.

Batılı ülkeler, Rusya ile Ukrayna ortasında devam eden savaş nedeniyle yaşanan güç krizine tahlil arıyor. Almanya Federal Meclisi’nde alınan yeni kararla elektrik ve doğal gaza tavan fiyat uygulanacak.

Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’den oluşan Trafik Işığı Koalisyonu 100 milyar euroyu aşan paketin meclisten geçmesini sağladı. Mart ayından itibaren yürürlüğe girecek olan karar, geriye dönük olarak Ocak ve Şubat ayları için de geçerli olacak. Yeni karar ile Ocak ayından itibaren, şirketler ve haneler için güç krizinde rahatlama olacak. Uygulamaya nazaran, haneler ve işletmeler için bir evvelki yılın gaz tüketiminin yüzde 80’i kilovatsaat başına 12 sentle sonlu olacak. Elektrik için ise üst hudut 40 sent olarak belirlenecek. Endüstrideki yaklaşık 25 bin büyük tüketici için ise, gaz tüketiminin yüzde 70’i için 7 sent ve elektrik için 13 sentlik bir fiyat Ocak ayından itibaren geçerli olacak.

“Putin Almanya’daki demokrasinin gücünü ve Ukrayna ile dayanışmayı hafife aldı”

Alman Demir Yolları (Deutsche Bahn) ve öbür demiryolu operatörleri için daha kapsamlı yardımlar da geçerli olacak. Hastaneler, hasta bakım üniteleri ve öbür toplumsal tesisler de güç yardımından faydalanacak. Birebir vakitte, yenilenebilir güç kaynakları da daha güçlü halde teşvik edilecek.

Sağlık Bakanı Profesör Karl Lauterbach, kararı Moskova’ya bir işaret olarak vurgularken, “Demokrasi ve insan haklarını savunmak kelam konusu olduğunda kendimize şantaj yapılmasına müsaade vermeyeceğiz” dedi.
Politikacı Ricarda Lang ise, “Putin Almanya’daki demokrasinin gücünü ve Ukrayna ile dayanışmayı hafife aldı. Bölünmeyeceğiz” tabirlerini kullandı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir