Bakan Kirişci: Yeni bir poliçe üretiyoruz

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin çiftçilere yönelik sertifikalı tohum ve zeytin hasat kasası dağıtımı, Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci’nin iştirakiyle devam etti.

Tarım ve Gastronomi Okulu’ndaki dağıtım merasimi öncesi, Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin ve protokol, çiftçiler ile bir ortaya gelerek serada hasat yaptı. İşletmede bayan kooperatiflerin çalışmalarını yerinde inceleyen Bakan Kirişci, daha sonra cet tohumu ve lokal çeşitler hakkında bilgi alıp stantları gezdi.

KİRİŞCİ: GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR’İN TOHUM VE FİDAN ÜRETİMİ ÇOK ÖNEMLİ

Tarım ve Gastronomi Okulu’ndaki gezisi sonrası konuşan Bakan Kirişci, tarımın insan hayatında stratejik bir değere sahip olduğunu vurgulayarak, tarım dalının son 20 yılda vazgeçilmez bir hal aldığını söyledi.

Bakan Kirişci, şehirlerin kendilerine yetebilecek ziraî üretime gerçekleştirmelerinin gerekliliğinden bahsederek, “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin tohum ve fidan üretimi çok kıymetli. Bu merkezde ziraî üretimde verimlilik için ter dökülüyor. Bu nedenle bu merkezin kıymeti yüksek” dedi.

Ziyaret sonrası, Tarım ve Orman Bakanlığı ve GBB iş birliğinde Tarım Yerlerinin Kullanımının Aktifleştirilmesi Projesi kapsamında çiftçilere sertifikalı 190 ton mercimek tohumu ve Büyükşehir Belediyesince çiftçilere, 2 bin 530 ton sertifikalı arpa ve buğday ile 40 bin zeytin hasat kasasının dağıtımı için Tarım ve Gastronomi Okulu’nda düzenlenen merasime geçildi.

ŞAHİN: TOPRAK YARDIR, TOPRAK CÖMERTTİR

Dağıtım merasiminde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise Gaziantep’in Mezopotamya’dan Doğu Akdeniz’e açılan değerli bir pozisyonda yer aldığını belirterek, şunları söyledi:

“Bizim toprağımız kıpkırmızı, suyumuz masmavi ve güneşimizdeki D vitamini dünyanın hiçbir yerinde yok. Biz bugün şayet, ‘gastronomi memleketiyiz’ diyebiliyorsak yahut ‘sanayi şehriyiz’ diyebiliyorsak her şeyin başı toprak ve kıymetli çiftçilerimizdir. Sayın Bakanımıza verdiği bütün takviyelerden ötürü çok teşekkür ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde son 20 yılda dünyadaki bütün krizlere karşın 15 Temmuzlara karşın ve dünyanın en büyük buhranı dediğimiz pandemiye karşın bugün, Türkiye modelini daima birlikte inşa edeceğiz. Dünyada kıyamet koparken Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarım kongresini topladı. Lakin her 10 yılda bir gerçekleşen vesayet rejimleri ve darbeler en çok tarımı ve çiftçiyi vurdu. İşte Cumhurbaşkanımızla birlikte son 20 yılda büyüdük. Biz kader birliği yaptık. Yeterli günde berbat günde bir ve birlikte olacağımızı söyledik. Toprak yardır. Toprak cömerttir.”

Gaziantep Modeli için yeni bir başlangıç yaptıklarını tabir eden Şahin, “Dün dünde kaldı, bugün yeni bir şey söylemek lazım. Bu kentin iktisadı ve ticareti topraktan başlıyor. Bu toprak dursun, endüstrideki makarna ve un üretimi duracak. Bu türlü olunca da 250 bin emekçi duracak, kimse konutuna ekmek götüremeyecek. O yüzden biz, 2014 yılında Büyükşehir Belediye Başkanı olunca, bütçenin önemli bir kısmını tarıma ayırdık. Tarım ve Orman Bakanlığı ile yoğun görüşmelerimiz oldu ve devam ediyor. Bu süreçte ‘sen ben yok, biz varız’ dedik. Bugün baktığımızda bütün tesislerimizi tamamladık.” dedi.

BAKAN KİRİŞCİ: BİZ ÜRETİCİNİN YANINDA AĞIT YAKMAKTAN, GÖZ YAŞI DÖKMEKTEN HAZ DUYMUYORUZ

Bakan Kirişci, ise 2023 ile birlikte yeni bir poliçe ürettiklerini anlatarak, şunları söyledi:

“Bu poliçe üreticimiz derse ki ‘100 dekar tarlam var ve 100 bin lira gelir bekliyorum.’ Bu geliri garanti eden bir poliçe düzenlenebilecek. Bu poliçeye de pirim dayanağı olarak biz hükümet olarak yüzde 60’ını biz vereceğiz. Yüzde 40’ını da üreticimiz kendisi ödeyecek. Böylece kaygılı düş görmek yerine uyanık kalmış olacağız. Biz siyaset kurumu olarak hasar gören üreticinin yanına gelip ağıt yakmaktan, gözyaşı dökmekten haz duymuyoruz. Münasebetiyle çağdaş uygulamayı gerçekleştirmemiz gerekir”

Gaziantep’in Türkiye’de alan büyüklüğü olarak 51. sırada, nüfus yoğunluğu açısından ise en büyük 5. kenti olduğunu tabir eden Kirişci, “Gaziantep’in mutlak suretle bu dar alanda bu ağır nüfusu besleyebilecek üretim gücüne sahip olması gerekiyor. Gaziantep’in yağış oranı çok değil, bu nedenle suya daha az gereksinim duyan tarım eserlerinin üretimini yapmak daha gerçek olacaktır. Bu ülke için stratejik fakat suya daha az gereksinim duyan eserlere yoğunluk vermemiz lazım.” diye konuştu.

VALİ GÜL: GAZİANTEP’TEKİ BÜTÜN KURUMLAR KENTİN MENFATİ İÇİN BÜTÜN İMKANLARINI ORTAYA KOYUYOR

Gaziantep Valisi Davut Gül de Gaziantep’teki bütün kurumların, milletin ve devletin menfaati için bütün imkanlarını ortaya koyduğunu lisana getirerek, “Bugün, Büyükşehir Belediyemizin hazırladığı dağıtım merasimi için buradayız. Gaziantep’in suyla ilgili büyük sorunu vardı. Barak ovasındaki toprak verimliliğini kullanmak için Büyükşehir Belediyesi ile 5 megawatt güneş gücü santrali kurduk. Burada 101 bin dekarlık arazi mevcut fakat biz yalnızca bunun 18 bin dekarını sulayabiliyorduk elektrik maliyetinden ötürü. Bu santralin heyetimi sayesinde sulanabilir arazi 40 bin dekara kadar ulaştı. 10 megawattlık proje hayata geçtiğinde 101 bin dekarlık alanı sulayabilecek güce ulaşılacak. Bakanlığımızın takviyeleriyle çiftçimiz daha çok üretecek. Toprağı daha çok pahalanacak.” formunda konuştu.

Programa Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, Gaziantep Vilayet Tarım Müdürü Mehmet Karayılan ve çiftçiler katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir