CHP’li Dalgıç Mudanya projelerini 9 başlıkta özetledi

BURSA (İGFA) – CHP Mudanya Belediye Lider Adayı Deniz Dalgıç, Mudanya’yı geleceğe taşıyacak projelerini, “Dirençli ve İnançlı Mudanya”, “Sağlam Altyapı, Konforlu Ulaşım”, “Yeşil Belediyecilik”, “Üreticiye Tam Destek”, “Turizmle Kalkınma”, “Kültür ve Sanat Kenti”, “Sosyal Belediyecilik”, “Ortak Yaşam” ve “Öğrenen Belediyecilik” olmak üzere dokuz başlık altında duyurdu.

Deniz Dalgıç’ın Montania Hotel’deki proje tanıtım toplantısı CHP Bursa Milletvekilleri Hasan Öztürk, Orhan Sarıbal ve Nurhayat Altaca Kayışoğlu ile CHP Bursa Büyükşehir Belediye Lider adayı Mustafa Bozbey, CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, Mudanya İlçe Lideri Kurtuluş Furkan Atalay ve ilçe halkının iştirakiyle gerçekleştirildi.

“Mudanya Deniz’le kazanacak” sloganlarıyla kürsüye çıkan Deniz Dalgıç, ilçenin pek çok sorunu olduğuna dikkati çekerek, “Bu sıkıntıları çözmek için siyasete girdim. Kısa müddette bunları çözeceğiz. Bir Mudanyalı olarak bana dokunuyor. Mudanya’yı değiştirmek, dönüştürmek, geleceği yine inşa etmek zorundayız. Daima gelişen, öğrenme odaklı bir belediye olacağız. Projelerimize yenilerini ekleyerek yola devam edeceğiz.” dedi. Mudanyalılara projelerini süratle yaşama geçirme kelamı veren Dalgıç, “Tüm bunlar sonucunda sokaklarında gezilebilir, ziraî eserleri talep edilir, insan onuruna yaraşır, yaşanabilir, inançlı bir Mudanya oluşturacağız. Mazeret üretmeden, tahlil ve maharet üreteceğiz. Mudanyamız herkes için inançlı, herkes için rahat, herkes için huzurlu olacak. Bunun için çok fakat çok çalışacağız. Kelam veriyorum.” dedi.

AFETE KARŞI DİRENÇLİ MUDANYA

Öncelikle Mudanya’yı zelzeleye ve her türlü afete karşı güçlü, dirençli ve inançlı hale getireceğini vurgulayan Deniz Dalgıç, ıslah ve dönüşüm çalışmalarını beşere, tabiata, tarihe ve kültüre hürmet çerçevesinde yürütüp, barış içinde çözeceklerini söyledi. Kimliği olan bir Mudanya imar edeceklerinin altını çizen Dalgıç, “Var olanı koruyacak, tahrip olanı ihya edecek, kaybolanı bulup ortaya çıkaracağız. Mudanya’nın kaynaklarını Mudanya’da yaşayan insanlarımızın kullanımına sunacağız, rant odaklarına alan açmayacağız. Tarihi yapıların kimliklerine uygun bir halde güçlendirilmesini sağlayacağız” dedi.

İçerisinde güç, su, barınma üzere kritik gereksinimlerin hazır olduğu afet parkları oluşturacaklarını belirten Dalgıç, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve komşu belediyeler ile birlikte afet odaklı bölgesel planlamayı içeren işbirlikleri yapacaklarını, bütünleşik afet ve kriz kıymetlendirme tahlilleri ile hareket planları yürüteceklerini lisana getirdi.

TRAFİK SORUNU ÇÖZÜLECEK

Mevcut altyapı sıkıntılarının tahlilinde ya da yeni altyapı inşasında süreksiz tahlillerden uzak duracaklarını vurgulayan Deniz Dalgıç, uzun vadeli planlar yaparak, sıkıntıları kalıcı biçimde çözeceklerini söyledi.

Dalgıç, Mudanya’nın en değerli problemlerinden olan trafik konusundaki tahlilleri ile ilgili, “Altıntaş’ı Ayazma ile bağlayacak Etraf Temas Yolu yapacağız. Kent merkezine araba girişini azaltmak için projeler geliştireceğiz. Yeni otopark alanları açacağız. Toplu ulaşımı düzenleyeceğiz. Burada meslek odaları ile birlikte iştirakçi bir süreç izleyeceğiz. Yaya ve Bisiklet Ulaşım Planını bir an evvel hayata geçireceğiz. Bisikletin ulaşım aracı olması için altyapı ve bisiklet yolu ağını oluşturacağız. Bisiklet park alanları oluşturacağız” kelamlarının altını çizdi.

Mudanya İklim Değişikliği Planı’nı hayata geçireceklerini duyuran Dalgıç, yapay resif oluşturarak hem trolcülüğün önüne geçeceklerini hem de deniz tabanı canlılığını artıracaklarını kaydetti. İlçede karbon salınımını azaltacak tedbirler de alacaklarını kaydeden Dalgıç, gürültü ve manzara kirliliğinin önüne geçerek, kentimizi sakin ve huzurlu hale getireceklerini belirtti.

Bu ortada ilçede zeytin, incir ve üzüm üzere değerli tarım eserleri olduğuna vurgu yapan Dalgıç, tarımı çok önemsediklerini belirterek, üreticiye tam takviye sağlayacak projeleri hayata geçireceklerini kaydetti. Köylerin ziraî niteliklerini geliştirmek ismine Ziraî Kalkınma Kurulu kuracaklarını belirten Dalgıç, “Çevre dostu, kırsal ve eko-turizm uygulamalarını destekleyeceğiz. Pazarlarda yerli üreticiye öncelik ve avantaj sağlayacağız. Ayrıyeten üretici ve tüketicileri direkt buluşturacak kısa tedarik zincirlerini fiziki ve dijital mecralarda da oluşturacağız. Mudanya’da bir Tarım Meslek Lisesi açılması için de teşebbüslerde bulunacağız” diye konuştu.

Turizm konusunu da tüm paydaşları içine alan bir Turizm Platformu oluşturacaklarını söz eden Deniz Dalgıç, Mudanya Tanıtım Ajansı’nı kurarak kentin dünya çapında tanıtımının yapılmasını sağlayacaklarını belirterek turizme yönelik maksat projeleriyle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Mütareke Meydanı’nı açıkhava müzesine dönüştürerek, Cumhuriyet tarihimizde kıymetli bir yeri olan bu bölgenin kıymetini Türkiye’nin dört bir yanına anlatacağız. Mudanya’nın her köşesinde tarihi ve turistik hazineleri açığa çıkaracak, turizmi teşvik edecek, turizm gelirlerimizi artıracağız. Var olan tarihi yapıtları koruyacak, tahrip olanları ihya edecek, kaybolanları bulup turizme kazandıracağız. Gastronomi turizmiyle Mudanya’nın eşsiz lezzetlerinin yerli üretici için yüksek yarar getirmesini sağlayacağız. Mudanya için gastronomi rotaları oluşturacağız. Tarih, kültür, sanat, mimarlık ve inanç turizmine yönelik turistlik rotalar oluşturup, Mudanya’nın güçlü tarihi ve kültürüne yönelik seyahatler gerçekleştireceğiz. Mudanya’nın bedellerini ortaya çıkaran müzeler kuracağız. Mudanya’da bir mübadele müzesi yok. Bunu derhal açacağız. Afet riski nedeniyle boşalttığımız alanlara sanat atölyeleri açacağız.”

Kentin hafıza yeri niteliğinde olacak kent müzesi kuracaklarını lisana getiren Dalgıç, kültür merkezinin yanı sıra kentin sokak, park ve meydanlarında Mudanyalıları fiyatsız etkinliklerle buluşturacaklarını söz etti. Varlıklı mutfak kültürümüzün envanterinin çıkartılması ismine Gastronomi Merkezi kuracaklarını da vurgulayan Dalgıç, Kent Konseyi’ni aktif hale getirecek halkın idareye iştirakini sağlayacaklarını ve ortak aklı hakim kılarak, kenti birlikte yönetme kelamı verdi.

Sportif çalışmalarla da Mudanya’ya yük vereceklerini kaydeden Deniz Dalgıç, spor altyapısının geliştirilmesi için gerekli imkanları sağlayacaklarını söz ederek, basketbol alanları ve halı alanlar açacaklarını, Mudanya Bayan Voleybol ekibi kuracaklarını da belirtti.

BOZBEY: BİLGİ VE BİRİKİMİMİZ VAR

CHP Bursa Büyükşehir Belediye Lider Adayı Mustafa Bozbey ise Mudanya adayı Deniz Dalgıç’ın projelerini överek, misyona geldiklerinde hayata geçireceğimiz projelerle ilçedeki ulaşım meselesini ortadan kaldıracaklarını belirtti. “Geçit’ten binip, kent merkezine ulaşabileceğiniz metrobüs çizgisini kuracağız” diyen Bozbey, “Güzelyalı ve Burgaz ortasında tramvay sınırı kuracağız. Ayrıyeten Körfez ulaşım çizgisini da hayata geçirerek Mudanya’da deniz ulaşımını canlandıracağız” dedi. Mudanya’nın imar ve afet riskli yapılar problemini Bursa Büyükşehir Belediyesi ile bütüncül bir plan ile ele alarak çözeceklerini belirten Bozbey, “Hizmetlerimizle Mudanyalıları gülümsetmeyi hedefliyoruz. Bunu yapacak bilgi ve birikimimiz var” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir