CHP’li Öztrak’tan erken seçim açıklaması

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak bugün MYK gündemiyle ilgili basın toplantısı yaptı.

“ARTIK YENİ BİR DEVRİN ŞAFAĞINDAYIZ”

Öztrak, şunları söyledi:

* “Gelmekte olan yıl o denli sıradan bir yıl değil. Bu ülkenin yurttaşları için 2023 çok özel ve manalı bir yıl. 2023, Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yıldönümü. Cumhuriyetimizin birinci yüzyılını artık tamamlıyoruz. İkinci yüzyılına kapıyı aralıyoruz. Artık yeni bir devrin şafağındayız. 2023, Cumhuriyet Halk Partisi için de ayrıyeten kıymetli bir yıl. 2023’te partimizin 100. yaşını kutlayacağız ve aziz milletimizin teveccühüyle 100’üncü yılımıza iktidar partisi olarak gireceğiz.

* Bundan dört yıl evvel ucube tek kişilik hükümet sistemi Fevkalâde Hal koşullarında millete dayatıldı. ‘Her kedere deva’ diye getirilen sistem istişareyi bitirdi, Gazi Meclisimizi etkisiz hale getirdi. Devletin adalet direğini çökertti. Muktedir olma vasfını yitirmiş, metal yorgunu, kibir hastalığıyla malul, her şeyi kendi bildiğini sanan, Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan, AK Parti Genel Lideri ve şürekâsı, milletimize verdiği kelamların hiçbirini tutmadı. Ne demiş Ziya Paşa: ‘Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Şahsın görünür rütbe-i aklı, eserinde.’

“AK PARTİ GENEL LİDERİ 2021’DE KERAMETİ KENDİNDEN MENKUL İKTİSAT SİYASETLERİYLE PARAMIZI PUL ETTİ”

* AK Parti Genel Lideri 2021’de kerameti kendinden menkul iktisat siyasetleriyle paramızı pul etti. Pahalılığı hortlattı. Sonra çıktı, ‘Kur da düşecek, faiz de düşecek… 2022 en parlak yılımız olacak’ diye kelam verdi. Lakin atadığı Hazine ve Maliye Bakanı; ‘2022, en kötü yıl olarak, tarihe geçti’ dedi. Yıl biterken sarayın beceriksizliğini ifşa etti. Paramız, dünyada en fazla bedel kaybeden, para ünitelerinden biri oldu. Buna karşın 12 aylık dış ticaret açığı, 2022’ye girerken 46 milyar dolardı.

* Yıl biterken 107 milyar dolara sıçradı. Son 10 yılın rekorunu kırdı. Ülkenin döviz bilançosunu gösteren cari istikrardaki açık 7 milyar dolardan 43 milyar dolara çıktı. Tek bir senede altıya katlandı. 2022’ye girerken Hazine’nin ödeyeceği toplam iç borç faizi 795 milyar liraydı. Bugün 2 trilyon 570 milyar liraya çıktı. Yüzde 223 arttı. 2022’ye girerken 200 lira gelen elektrik faturası sene biterken 402 liraya çıktı. Bin lira gelen doğal gaz faturası sene biterken 2 bin 611 liraya sıçradı.

* Geçtiğimiz yılbaşında çiftçi, traktörünün deposunu bin 327 liraya dolduruyordu. Artık tıpkı depoyu doldurmak için 2 bin 556 lira ödüyor. Geçtiğimiz yılbaşında 680 liraya dolan otomobil deposu bugün bin 35 liraya doluyor. Ülkeyi yönetemeyen kifayetsiz hükümet ülkemizi üretici enflasyonunda dünya birincisi, besin enflasyonunda dünya dördüncüsü, tüketici enflasyonunda dünyaya altıncısı yaptı. Milletimizi hayat pahalılığı altında ezdi bitirdi.

“2023’E DE ARTIRIM YAĞMURLARIYLA GİRİYORUZ”

* 2023’e de artırım yağmurlarıyla giriyoruz. 2022’ye fahiş elektrik ve doğal gaz artırımlarıyla uyanmıştık. 2023’e de yüzde 84’lük fahiş ‘doğalgaz hizmet bedeli’ artırımıyla giriyoruz. Ucube tek kişilik hükümet sistemi; 2022’de ekonomiyi yamayla, göz boyamayla götürmeye kalktı. Lakin patlak şambrel yama, metal yorgunu gövde boya tutmaz oldu. Piyasa iktisadı gitti, kumanda iktisadı geldi.

* 2022’de yalnızca ekonomik kriz değil, devletteki idare krizi de tepe yaptı. 2022’de ‘Ucube Tek Kişilik Hükümet Sistemi’ tel tel döküldü. Organize Sanayi Bölgelerinin elektriğini 3 gün kestiler. Doğalgaz tedarikinde yüzde 40 tenkisata gittiler. İhracatçıların döviz gelirlerinin evvel yüzde 25’ine sonra yüzde 40’ına el koydular.

“BUGÜNE KADAR YAŞAMADIĞIMIZ BİR SÜRÜ GARABETİ 2022’DE YAŞADIK”

* Bakan Yardımcıları, Merkez Bankası Lider Yardımcıları banka kredilerinin nerede kullanılacağını, telefon talimatlarıyla belirler oldu. Bugüne kadar yaşamadığımız bir sürü garabeti 2022’de yaşadık. İstanbul karlar altında kaldı. İstanbul Havalimanı’na inemeyen atama İçişleri ve Ulaştırma bakanları katlettikleri Atatürk Havalimanı’na indiler. Karda Atatürk Havalimanı’na sığınanlar kuzeyimizde savaş çıkınca bu sefer etmedik laf bırakmadıkları Montrö’ye sığındılar. Sıkışınca Montrö’ye sığınanlar, Montrö’yü savunan emekli amiralleri zindana atma teşebbüsünden de geri kalmadılar. 21. Yüzyılda, 2022’nin çabucak başında koskoca bir kentimizi Isparta’mızı karda kışta dört gün boyunca karanlığa gömdüler. Bir vatandaşımız soğukta donarak öldü.

* Ocak ayında verdikleri taban fiyat, Şubat ayında açlık hududunun altına düştü. Tarım Bakanı görevinden affedildi. Yerine atanan Bakan Venezuela’da, ‘Biz hayvanlarımıza pizzacıdan pizza, Burgerciden burger ısmarlar üzere dışarıdan yem alıp, yediriyoruz’ dedi. Bu ülkede tarımı nasıl batırdıklarını dünya âleme itiraf etti. Erdoğan aç yatmak zorunda bıraktığı milletimize; ‘Manda yoğurdu gerçekten kalitedir. İçine şöyle Medine hurması doğrarım. Çay kaşığı kestane balı ve yulaf ezmesi atarım. Bunu yer yatarım’ diye, şifalı tarifler verdi. Umutlarını çaldığı gençlerimizin karşısına çıktı; ‘Aromalı kahve içme ve dünyayı gezme’ tavsiyesinde bulundu.

“2022’DE ÇOCUKLARIMIZ, GENÇLERİMİZ, BU UCUBE REJİM ELİNDE SAHİPSİZ KALDI”

* 2022’de çocuklarımız, gençlerimiz, bu ucube rejim elinde sahipsiz kaldı. Yılın başında, Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi 20 yaşındaki Enes Kara cemaat yurdunda yaşadığı baskılardan ötürü intihar etti. Yılın sonunda 6 yaşındaki bir kız çocuğunun evlilik kisvesi altında yıllarca sistemli tecavüze uğradığı ortaya çıktı. Çocuğu korumakla vazifeli bakanların iki yıl boyunca üç maymunu oynadığı anlaşıldı. 2022’de KPSS’yi iptal ettiler. ÖSYM Liderini misyondan aldılar. ‘Hızlı karar alacağız’ diyerek getirdikleri ucube sistemde, bir sınavı bile yapamadılar. Atamaları da ellerine yüzlerine bulaştırdılar. En son Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi’ne atanacak rektör Sütçü İmam’a atandı. Sonra ‘pardon’ diyerek Resmî Gazete’de düzeltme yaptılar.

* 2022’de doların yeşili için evvelce tükürdüklerini yalamak zorunda kaldılar. 15 Temmuz’un finansörü dedikleri Birleşik Arap Emirlikleri’nin ayağına koştular. ‘Birleşik Arap Emirlikleri önümüzde diz çöktü’ diyen AK Parti Küme Başkanvekiline diz çöktürdüler. Misyonundan affettiler. Kaşıkçı dava belgesini, Suudi Arabistan’a sattılar. ‘Katil Sisi’ dedikleri Mısır Devlet Lideri’nin eline yapıştılar. Meydanlarda havaya kaldırdıkları dört parmaklarını birkaç dolar uğruna ceplerine soktular.

* 2022’de bu ucube rejim elinde acı ve gözyaşlarımız da eksik olmadı. Gaziantep ve Derik’te müthiş trafik kazalarında 35 canımızı kaybettik. Ekonomik kriz eski kamyon lastiklerine diş açtırdı. Yollarımızda trafik güvenliği kalmadı. Amasra’da maden faciasında 42 madencimizi göz nazaran göre şehit verdik. Sayıştay’ın faciadan evvel uyardığı ancak ikazlarına uyulmadığı anlaşıldı. Beyoğlu’nda bomba patladı. Hain terör, 6 yurttaşımızı ortamızdan aldı. Atama İçişleri Bakanı ‘Amerika’nın taziyesini kabul etmem’ dedi. Onu oraya atayan Erdoğan, taziye için Amerika’ya teşekkür etti.

“2022’DE DEVLETİN ADALET DİREĞİNİ BÜSBÜTÜN ÇÖKERTTİLER”

* 2022’de devletin adalet direğini tamamıyla çökerttiler. ‘İstanbul’u kaybeden, Türkiye’yi kaybeder’ diyenler İstanbul’un kaybını hiç hazmedemediler. Vesayet altına aldıkları yargıçlar vasıtasıyla evvel İstanbul Vilayet Liderimize haksız, hukuksuz siyasi yasak getirdiler. Sonra da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne çökmek için seyyar yargıçlarına Belediye Liderimiz hakkında haksız, hukuksuz karar verdirttiler. Bu da yetmeyince Atama İçişleri Bakanının eliyle yeni kumpasların düğmesine bastılar.

* Bir ülke ya ilimle ya da zulümle yönetilir. Zulümle abat olmaya kalkanın da akıbeti berbat olur. Erdoğan’ın ülkemizi ilimle değil zulümle yönetmeye çalıştığı fakat yönetemediği artık anlaşılmıştır. Erdoğan’da ilim olsaydı, 11 yıldır, ‘2023 hedefleri’ dediği lisanına pelesenk ettiği millete verdiği kelam ve taahhütleri yerine getirirdi. Fakat verdiği her kelamın altında kaldı. 11 yıl evvel millete kelam verdi. ‘2023’te Gayri Safi Yurtiçi Hâsıla büyüklüğü bakımından dünyanın birinci 10 iktisadı içinde yer alacağız’ dedi. Bugün baktık bırakın birinci 10 iktisat ortasına girmeyi, 1990’dan beri içinde olduğumuz birinci 20 iktisat ortasından düşme noktasına geldik.

“ERDOĞAN VERDİĞİ KELAMIN YARISINI BİLE TUTAMADI”

* ‘2023’te milletin toplam gelirini en az 2 trilyon dolara çıkaracağız’ diye kelam verdi. Lakin bu ay kabul ettikleri bütçede, ‘2023’ün ulusal geliri lakin 867 milyar dolar olur’ diyorlar. Haydi dünyada salgın oldu. Rusya, Ukrayna’yı işgal etti. Global arz zincirleri dağıldı. Tüm bunların sonucunda, ulusal gelirimiz 2 trilyon dolar olmasın da 1 trilyon 900 milyar dolar olsun. Haydi 1 trilyon 800 milyar dolar olsun. Fakat 2 trilyon dolar nere, 867 milyar dolar nere? Erdoğan verdiği kelamın yarısını bile tutamadı.

* Erdoğan, 2023’te kişi başına gelirimizi 25 bin dolara yükselteceğine kelam verdi. 2011’de bu kelamı millete verdiğinde, Türkiye’de kişi başına gelir 11 bin 289 dolar idi. Artık imzaladığı Cumhurbaşkanlığı Programında, ‘2023’te kişi başına gelir, 10 bin 71 dolar olacak’ diyor. Milleti 2011’deki gelirinin bile gerisine götürdü. 2011’den bu yana milletin geliri yerine yalnızca Saray ve şürekâsının geliri arttı. Yeniden, ‘İşsizliği yüzde 5’e düşüreceğim’ dedi. Artık ‘yüzde 10’un altına düşmez’ diyor. İhracat, enflasyon için verdiği sözlerde de daima birebiri oldu. Millete verdiği hiçbir kelamı tutmadı. Vadettiklerinin yarısına bile ulaşamadı. Bu tablo; beceriksizliğin, kifayetsizliğin ve siyasi iflasın ilamıdır.

“1993’TEN BERİ MİLLETLERARASI UÇUŞLARIN YAPILDIĞI ERZURUM HAVALİMANI’NI, ‘BEN YAPTIM’ DİYE SAHİPLENDİ”

* Millete verdiği hiçbir kelamı tutmayan Sarayın kibirlisi, hafta sonu Erzurum’da çıktı: ‘Biz, 20 yıldır her kelamımızı tutmuş, her vaadimizi yerine getirmiş, her vizyonumuzu hayata geçirmiş, her projemizi inşa etmiş bir kadroyuz’ diyebildi. Bir de ‘Bizde palavra yok’ diye ekledi. Herhalde ‘bizde palavrasız kelam yok’ demek istedi. 1993’ten beri milletlerarası uçuşların yapıldığı, Erzurum Havalimanını, ‘Ben yaptım’ diye sahiplendi. Palavrada Erzurumlu Teyo Pehlivan’a rahmet okuttu. Biz Erdoğan’ın, ‘Bizde palavra yok’ kelamını en başta EYT’lilere havale ediyoruz. ‘Aralık başı, aralık sonu, İnşallah, maşallah’ derken TBMM’yi tatil ettiler. Artık de çıkmışlar, ‘EYT ‘de yaş aralığı ihtimal dâhilinde’ diyorlar. Ne diyelim? Palavra söylemek, kelamında durmamak münafıklık alametidir. ‘Konuşunca palavra söyleyen, kelam verince kelamını tutmayan, kendine itimat edilince ihanet eden’ münafıklık yapar.

* Koltuğunu kaybetme korkusu içindeki Erdoğan tekrar Erzurum’da; ‘Amaç Erdoğan’ı ve Cumhur İttifakı’nı devirmek. Yerine ne koyacaklar, muhakkak değil. Haydi bunu başardılar gelince ne yapacaklar; bizim yaptıklarımızı yıkacaklar’ deyivermiş. Erdoğan’ın artık sandıkta devrileceğini anlaması hoş. Milletin yerine neyi koyacağını da görmüş. Fakat bu ‘yıkıp, yakma işi’ nedir onu anlamadık. Biz yıkmaya değil, yapmaya geliyoruz. Taş üstüne taş koymaya geliyoruz.

“MEMLEKETİMİZİ BİRİNCİNİN FERAHA SONRA DA REFAHA KAVUŞTURMAYA GELİYORUZ”

* Mademki gelince biz ne yapacağız merak etmiş. Bunu öğrenmek bir seçmen olarak da hakkıdır. Anlatalım. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak memleketimizi birincinin feraha sonra da refaha kavuşturmaya geliyoruz. Kısa müddette ferahlamak için çökerttikleri devlet idaresini yine ayağa kaldıracağız. Orijinal kurumları inşa edeceğiz. İktisatta birincinin sarayın sebep olduğu ‘Belirsizlik çarkını’ kıracağız. Bunu gerçekleştirmek için; Merkez Bankası’nın başına tüm dünyanın hürmet duyduğu bir ismi atayacağız. Merkez Bankası’nın amacı, ‘Enflasyonu kalıcı olarak, düşük tek haneye indirmek’ olacak. Merkez Bankası’nın araç bağımsızlığını teminat altına alacağız.

* Ekonomik öncelik ve muhtaçlıkları gözeterek 2023 Bütçesini tekrar yapacağız. Şatafata ve israfa son vereceğiz. Cumhurbaşkanlığı makamını ilişkin olduğu yere, Çankaya Köşkü’ne taşıyacağız. Sağlanacak tasarruflarla ekonomik krizin ezdiği kırılgan kısımları destekleyeceğiz. Mali Kural uygulamasını başlatacağız. Bütçe birliğini bozan uygulamalara son vereceğiz. Kamu Özel İşbirliği Projeleri başta olmak üzere devletin sırtındaki tüm şartlı yükümlülükleri Durum ve Hasar Tespit Komitesi eliyle ortaya çıkaracağız. Süratle atacağımız bu adımlarla kısa müddette iktisatta öngörülebilirliği artıracağız, makroekonomik istikrarı sağlayacağız.

* ‘Feraha’ kavuşmak için iki değerli çapayı daha kullanacağız: Güçlü Türkiye, Güçlü Avrupa’dır. Türkiye’nin geleceği demokratik, kurallı dünyadadır. Avrupa Birliği üyelik müzakerelerini canlandıracağız. Bu çerçevede öncelikle, ‘23. Yargı ve Temel Haklar Faslının’ gereklerini süratle tamamlayacağız. Bu fasıldaki siyasi blokajın derhal kaldırılmasını da AB’den isteyeceğiz. İkinci çapamız ise süratle hayata geçireceğimiz ‘Yeni Jenerasyon Kalkınma Stratejimiz’ olacak. Bu; hem ülkemizi ferahlatacak. Hem de ‘kalıcı refaha’ ulaşmamızın önünü açacak.

“BİZ STRATEJİMİZİ DÖRT SÜTUN ÜZERİNE İNŞA ETTİK”

* Biz stratejimizi dört sütun üzerine inşa ettik: Demokrasisi, kurumları ve kuralları güçlü Türkiye; Üreterek Zenginleşen, Rekabetçi Türkiye, Zenginliği Adil Paylaşan Türkiye, Pak ve Yeşil Türkiye. ‘Bize kral değil, kural gerek.’ Kurumları ve Kuralları Güçlü Türkiye’de; ‘Güçlendirilmiş Demokratik Parlamenter Sistem’ olacak. Cumhurbaşkanı 85 milyonu kucaklayacak. Herkesin Cumhurbaşkanı olacak. Yargı bağımsız ve tarafsız olacak. ‘Üstünlerin hukuku’ değil, ‘Hukukun üstünlüğü’ olacak. Merkez Bankası başta olmak üzere düzenleyici ve denetleyici kurumların araç bağımsızlıklarını yasal teminat altına alacağız. Kamu İhale Kanunu’nu, memleketler arası normlara uygun formda yenileyeceğiz. İhalelerde, şeffaflık ve rekabeti sağlayacağız. Devlette atamaları sadakate nazaran değil, liyakate nazaran yapacağız. Kayırmacılığa son vereceğiz. Siyasi Ahlak Maddesi’ni çıkaracağız siyasetin prestijini koruyacağız. Kara paraya sıfır tolerans göstereceğiz. Türkiye’yi Mali Aksiyon Misyon Gücü’nün Gri Listesinden çıkaracağız.

“STRATEJİMİZİN İKİNCİ SÜTUNUNDA; ÜRETEREK ZENGİNLEŞEN, REKABETÇİ TÜRKİYE VAR”

* Stratejimizin ikinci sütununda; Üreterek Zenginleşen, Rekabetçi Türkiye var. Birinci iş; Global, bölgesel ve lokal kalkınma dinamiklerini takip eden özel bölümle yeni işbirliği modellerine öncülük eden iktisattaki oyunculara ufuk veren, Strateji ve Planlama Teşkilatı’nı kuracağız. Üreterek Zenginleşen, Rekabetçi Türkiye’de; Sanayi 4.0 dinamikleriyle Dijital Dönüşüm ve Yeşil Dönüşüm ışığında endüstrimizin yüksek teknolojili, katma pahalı bir yapıya dönüşmesini destekleyeceğiz. Bu çerçevede Üniversite-Sanayi-Sivil Toplum-Kamu İşbirliği Modellerini en faal halde kullanacağız. Evlatlarımızı iktisadın ve çağın gerektirdiği yeteneklerle donatacağız. Eğitimde niceliğe değil, kaliteye odaklanacağız. Üniversitelerimizde bilimsel özgürlüğü ve özerkliği sağlayacağız. İnternete erişimi özgürleştireceğiz. Kentlerimizin data iletim alt yapısını güçlendireceğiz. Ar-Ge faaliyetlerini destekleyen, kurumsal yapıyı güçlendireceğiz. Teşebbüsü destekleyen finansal araçları çeşitlendireceğiz. Yeşil yatırımların, sürdürülebilirlik projelerinin, finansmana erişimini kolaylaştıracağız. Fin-Tekleri ve dijital ödeme sistemlerini yaygınlaştıracağız.

“ZENGİNLİĞİ ADİL PAYLAŞAN TÜRKİYE”

* Gelelim stratejimizin üçüncü sütununa: Zenginliği Adil Paylaşan Türkiye. Bizim iktidarımızda ülkemizde hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Aile Takviyeleri Sigortasıyla her aileye minimum bir gelir sağlayacağız. Kayıt dışılığı azaltarak, vergi tabanını genişleteceğiz. Vergi yükünü adil dağıtacağız. Dolaysız vergileri temel alan dolaylı vergilerin yükünü azaltan vergi yapısını tesis edeceğiz. Sendikalaşmanın, örgütlü toplumun önünü açacağız. Eğitimde fırsat eşitliğini sağlayacağız. Bayanların iş hayatına iştiraki önündeki manileri kaldıracağız. Bayanların toplumsal hayattaki pozisyonunu güçlendireceğiz. Bayana yönelik şiddete sıfır tolerans göstereceğiz. İstanbul Mukavelesi’ni tekrar yürürlüğe koyacağız. Hudutlu kamu kaynaklarını, ‘Kanal İstanbul’ üzere rant projeleri için kullanmayacağız. GAP, DAP, KOP ve DOKAP başta olmak üzere, Kaynaklarımızı bölgesel ekonomik gelişmişlik farklarını azaltacak, projelerde kullanacağız.

“STRATEJİMİZİN SON SÜTUNU; PAK, YEŞİL TÜRKİYE”

* Ve stratejimizin son sütunu; Pak, Yeşil Türkiye. Karbonsuzlaşma Stratejisini ve Yeşil Mutabakatı, ekolojik krizin tüm muhataplarıyla birlikte toplumsal uzlaşı yoluyla oluşturacağız. Döngüsel iktisadın imkânlarından sonuna kadar yararlanacağız. Çevreci eserler ve sürdürülebilir üretime yönelik özel finansman teknikleri geliştireceğiz. Yeni Jenerasyon Kalkınma Stratejimizle Türkiye’nin geleceğine, potansiyeline güvenen ucuz ve tertemiz fonlar ülkemize akacak. Kalkınmanın finansmanı ucuzlayıp, rahatlayacak. Türkiye süratle büyüyen yeşil fonlardan sürdürülebilirlik fonlarından hak ettiği hissesi alacak.

“2030’A GELDİĞİMİZDE; FERT BAŞINA GELİRİMİZİ 20 BİN DOLARIN ÜSTÜNE ÇIKARACAĞIZ”

* 2030’a geldiğimizde; Fert başına gelirimizi 20 bin doların üstüne çıkaracağız. Ulusal gelirimizi 2 trilyon doların üzerine taşıyacağız. İhracatımız 600 milyar doları aşacak. 7 yılda 8,5 milyon yurttaşımıza yeni iş yaratacağız. İşsizliği ve enflasyonu düşük tek haneli sayılara indireceğiz. Ülkemizi ve insanımızı hak ettiği refaha kavuşturacağız. Nereye gideceğini bilmeyen kaptana hiçbir rüzgâr yardım edemez. Biz ülkemizi nereye götüreceğimizi nasıl bir kaptana sahip olacağımızı çok düzgün biliyoruz. Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı; ‘Tarafsızlık yeminine ihanet eden değil, yeminine sadık’ bir Cumhurbaşkanı olacak. ‘Kral değil, kural’ diyen bir Cumhurbaşkanı olacak.

* ‘Yasakçı değil, özgürlüklere sahip çıkan’ bir Cumhurbaşkanı olacak. ‘Sadakate değil, liyakate bedel veren’ bir Cumhurbaşkanı olacak. ‘Kalpleri; dehşetle ve palavralarla bölüp parçalayan değil, sevgiyle ve hakikatle birleştiren’ bir Cumhurbaşkanı olacak. ‘Ben değil, biz diyen, istişareye inanan’ bir Cumhurbaşkanı olacak. Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı devleti bilen, hırslarını, egosunu aşmış, milletin kendisine verdiği büyük yetkiyi Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırmak için kullanacak, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, orijinal ve Güçlü Parlamenter Sistemi getirecek. Bilge bir insan olacak. Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı; Altılı Masa’nın belirleyeceği aday olacak.

* ‘Geçmiş geride kaldı. Gelecek bizi çağırıyor.’ 2023’te bu çürümüş, yozlaşmış, tükenmiş idaresi geldiği yere daima birlikte göndereceğiz. Gecenin en karanlık anı şafağa en yakın anıdır. En uzun geceyi artık geride bıraktık. En makûs yılı da beraberce uğurlayacağız. Karanlığın aydınlığa kavuşacağı günleri daima birlikte kucaklayacağız.”

ERKEN SEÇİM AÇIKLAMASI

Öztrak basın toplantısının akabinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Erken seçime ait bir soruya Öztrak, “Nisan başına kadar yapılacak bir erken seçime biz de takviye veririz. Fakat Nisan’ın birinci haftasından sonra yapılacak bir erken seçime yani bir siyasi mühendislik yapıtı olan yeni seçim kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonraki bir erken seçime biz dayanak olmayız. Bu siyaset mühendisliğinin kesimi olmayız. Esasen bunun bir erken seçim niteliği de yoktur. Seçime bir bir buçuk ay kalmışken neyin erken seçimi? Cumhurbaşkanının yetkisi vardır. Buyursunlar kendi göbeklerini kendileri kessinler” dedi. ANKA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir