Diyette ve oruçta yardım edecek 10 besin: Uzun süre tok tutan yiyecekler hangileri? Hangi yiyecekler iştah kesiyor?

Ramazan ayının da yaklaşmasıyla tok tutacak yiyecekler daha çok araştırılmaya başladı. Ayrıyeten uzun müddet yemek yememeniz gereken durumlar varsa neler tüketebileceğinizi, hangi besinlerin tok tuttuğunu merak ediyor olabilirsiniz. İşte yemek sofralarından uzak durmanızı sağlayacak o besinler…

Hangi besinler tok meblağ?

Diyet günlerinde, oruç sırasında ya da telaşlı günlerde bu besinler daha çok yeniyor. Daha az yemek yiyip daha uzun müddet tok kalmak için muhtaçlık duyuluyor. Sahip olduğu vitamin ve minerallerin sayesinde, açlık hissini geçiren sebzeler, meyveler ve etler bu kümede yer alıyor. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için hem tok tutan hem de beden işlevlerinin çalışmasını sağlayan besinler alınmalı.

Porsiyon denetimi sağlarken iştah kesen ve tok tutan yiyecekler listesinden istediklerinizi seçebilirsiniz. Bu yiyeceklere sofranızda yer verirseniz, daha az acıkıp daha kolay kilo verebilirsiniz.

1. Ayran

Bol protein bulunan ayran, uzun mühlet tok kalmanızı sağlar. Her öğünde ayran içerek, tokluk hissini güçlendirebilirsiniz. Ayrıyeten ayran güçlü bir kalsiyum kaynağı ve metabolizma dostu. Ayran ile kas ve kemik gelişimini güçlendirmek daha kolay.

Ayranda bulunan B12 vitaminleri sayesinde göbek bölgesinde yağ oluşması da önlenir. Asitli ve kafeinli içecekleri içmek yerine, öğünlere 200 ml ayran ekleyerek, sıhhatinize takviye olabilirsiniz. Öğünlerde karbonhidrat içeren besinler tüketilecekse, bir bardak ayran içilmesi önerilir.

2. Kuruyemiş

Kuru yemişlerin güç ölçüsü yüksek. Diyet yapanların listesinde ayran ve kuruyemiş, kahve ve kuruyemiş eklenmesi tok fiyat. Açlık hissini bastırır ve doğal yağlardan olduğu için uzun müddet tok fiyat. Fındık, fıstık, badem, kaju ve ceviz üzere kuruyemişlerdeki A, B, C ve E vitamini kan akışını hızlandırır.

Kuruyemişler sıhhat için yararlı olduğu üzere çok tüketimi kilo alımına neden olabilir. Günlük kuruyemiş ölçüsü denetimli olmalı. Ceviz ve badem kahvaltıda yenebilir.

3. Yumurta

Doyurucu ve yeterli bir kahvaltı için yumurta tüketilmesi tavsiye edilmekte. Yumurtanın önerilmesi, yumurtada bulunan protein ve vitaminden ötürü. Yumurta, sağlıklı besin zincirinin bir halkası. Anne sütünden sonra en uygun protein kaynağı olan yumurta, haşlama olarak tüketilirse daha sağlıklı bir seçim yapılmış olur. E vitamini, demir, sodyum, fosfor ve daha pek çok minerale sahiptir. Yumurta üzerine yapılan araştırmalar, kahvaltıda yumurta tüketen bireylerin daha az acıktığını ve daha dinç kaldığını gösteren sonuçlar vermektedir.

4. Turşu

Turşu, fermente edilen bir besin. Turşu yediğinizde içinde bulunan yararlı bakteriler sayesinde kendinizi tok hissedebilirsiniz. Turşu yiyerek tok kalmak için, öğle ve akşam yemeklerini tercih edebilirsiniz. Çok fazla turşu tüketimi de kilo alımına neden olabilir. Salatalık turşusunun daha geç acıktırdığı söyleniyor.

5. Yulaf Ezmesi

Yulaf, lif ve protein bakımından güçlü bir tahıl eseri. Tahıl eserleri içinde yüksek posa içeren yulaf, her öğünde tüketilmesi tavsiye edilen bir besindir. Yoğurt içine ekleyerek, sütle karıştırılarak ve zerzevat salatalarına bir ölçü atarak yiyebilirsiniz. Yulafın içindeki kan şekerini düzenleyen mineraller tok fiyat. Ayrıyeten yulafta bulunan karbonhidratlar, bedende daha geç yakılır. Bu ise daha çok tok hissetmenizi sağlar.

6. Hurma

Hurma, kan şekerini istikrarlar. Hurmayı yiyerek tatlı krizlerinin önüne geçebilirsiniz. Diyette orta öğünlerde kahve ve çayla bir arada tüketebileceğiniz üzere süt ile birlikte de tercih ettiğinizde âlâ bir tok tutucu besin olacaktır. A, B ve C vitaminleri yapısında barındıran hurma, kalp hastalıklarına da karşı. Tatlı niyetine bir iki adet hurma yiyebilirsiniz.

7. Avokado

Tok tutan meyveler listesinde avokado da yer alıyor. Tok tutmasındaki en kıymetli faktör, doymamış yağları içermesi ve bol lif barındırması. Gün içinde 1 orta uzunluk avokado yerseniz, günlük lif gereksinimini uygun derece karşılamış olacaksınız. Zira bir avokadoda ortalama 12 gram lif bulunmakta. Bu ise sizin hem tok kalmanızı hem de bağırsaklarınızı korumanızı sağlıyor. C vitamini ve antioksidan unsurlar açısından varlıklı olan avokado ile salatalar hazırlayıp öğünlerinizde tüketebilirsiniz.

8. Elma

Diyet yaparken, spor yaparken ve acıktığınız her anda elma tüketin. Elma, acıkmanızı erteleyen mineralleri barındırır. Elmanın yapısında lif ve su çokça bulunur. Daha az acıkmanızı ise bu özelliği ile sağlar. Kilo vermek için de güzel bir seçimdir. Yağ yakıcı özelliği var. Elma kan şekerinin birdenbire yükselmesini ve düşmesini önler. Kan şekerini ülkü istikrarda fiyat ve ağır tatlıları yeme isteğinizi bastırır. Kalp ve bağırsak sıhhatinizi korumak, tıpkı vakitte tok kalmak için öğünlerden evvel elma tüketmek sağlıklı bir adım olmaktadır.

9. Mercimek

B vitaminleri tarafından güçlü olan mercimek, mideyi tok tutan besinler ortasında. Kırmızı mercimek ve yeşil mercimek demir, lif ve protein açısından bedeninize yararlı bir baklagil. Diyet beslenmelerinde ve öğünlerde tüketilmeli.

Mercimek ile çorba, yemek, salata hazırlayabilir uzun bir mühlet tok kalabilirsiniz. İçerisinde yer alan vitaminler sizi besleyecek ve daha geç acıkmanızı sağlar. Yeşil mercimeği haşlayıp her tipten salataya eklemek, tok kalma konusunda yardım eder.

10. Chia Tohumu

Zayıflama ve sağlıklı beslenme konusunda meşhur olan chia tohumu protein, karbonhidrat ve lif açısından dolgun bir tahıl eseri. Bu mineraller de kişinin tok kalmasını sağlayacaktır. Tokluk üzerindeki bilinen en büyük tesiri, sıvı bir besinle ya da içecekle tüketildiğinde midede oluşturduğu şişlik. Şişen mide, tokluk hissedip acıkmıyor. Chia tohumunu sütle, yoğurtla ve salatalarla bir arada tüketebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir