Elektronik sektöründe ‘yapay zeka’ etkisi yaygınlaşıyor


ANKARA (İGFA) – Savunma, otomotiv, uzay, havacılık ve tüketici elektroniği profesyonellerini uzun yıllardır Ankara’da bir ortaya getiren CDT Tech Day aktifliği, bu yıl da iştirakçilere bölümdeki dönüşümü deneyimleme fırsatı sunarken, geleceğin teknoloji trendlerini keşfetmelerine imkan tanıdı.

Etkinlik boyunca iştirakçiler, dünyadaki ve Türkiye’deki başarılı uygulamaları inceleyerek yapay zeka tabanlı otomasyon sistemlerinin ve akıllı üretim tahlillerinin dala nasıl entegre edildiğini canlı demolar eşliğinde deneyimledi.

Etkinliğin en dikkat çeken oturumu olan The One And Only Integrated Multi Domain Flow”da, sistem düzeyinden başlayarak elektronik tasarım, kablo tasarımı ve mekanik tasarım süreçlerinin entegre kullanımını ve bu süreçlerde üretilen dataların PLM sistemleri ile entegrasyonu gösterildi. Bu oturum, daha evvel hiçbir üretici tarafından bu formda entegre bir akışta sunulmamış bilgileri ve tecrübeleri iştirakçilerin müşahedesinde gerçekleşmesini sağladı.

YAPAY ZEKA VE AKILLI ÜRETİM TAHLİLLERİ ÖNE ÇIKTI

CDT Tech Day 2024’te yapay zekâ alanında birçok yenilik ve teknoloji birinci sefer tanıtıldı. Bilhassa yapay zeka dayanaklı yeni tasarım araçları ve akıllı üretim tahlilleri hakkında kapsamlı bilgiler verildi. Bu yenilikler ortasında, elektronik devre dizaynında yapay zeka kullanımının getirdiği yenilikler, üretim süreçlerinde AI tabanlı optimizasyon ve kalite denetim sistemleri öne çıktı. Ayrıyeten, makine tahsili algoritmaları ile güçlendirilmiş tahlil araçlarının nasıl çalıştığı ve kesimde nasıl uygulanabileceği konusunda ayrıntılı sunumlar gerçekleştirildi.

CDT Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Alpay Göğüş, yapay zekanın elektronik tasarım ve üretim süreçlerinde ihtilal niteliğinde değişiklikler yaptığını belirterek, “Günümüzün rekabetçi ve süratle değişen teknoloji dünyasında, yapay zekanın elektronik teknolojilerine tesiri büyük bir kıymet taşıyor. Bu yılki CDT Tech Day 2024 etkinliğimizde, yapay zeka tabanlı otomasyon sistemleri ve akıllı üretim tahlillerinin kesimdeki entegrasyonunu ayrıntılı bir formda ele alarak iştirakçilerimize bu yenilikleri deneyimleme fırsatı sunduk. Gelecek yıllarda, CDT Tech Day’i daha da genişleterek milletlerarası bir aktiflik haline getirmeyi planlıyoruz. Yeni teknolojilerin ve uygulamaların süratle geliştiği bu devirde, etkinliğimizin içeriğini daha da çeşitlendirerek, bölüm profesyonellerinin gereksinimlerine daha fazla cevap vermeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir