En coşkulu maraton

Dünyada iki kıtada koşulan tek koşu olan “N Kolay İstanbul Maratonu” bu yıl da renkli imajlara sahne oldu. Dün gerçekleşen ve 60 bin kişinin katıldığı İstanbul Maratonu paten yarışıyla başladı. İkinci start ise tekerlekli sandalye atletleri için verildi. Seçkin kategorideki atletlerin startının verilmesinden sonra da renkli manzaralara sahne olan 8 kilometrelik halk koşusu başladı. Halk koşusuna katılanların kimileri, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü üzerinde ‘pazar kahvaltısı’ yaparken, Boğaz görüntülü hatıra fotoğrafı çekenlerin sayısı da epeyce fazlaydı.

Evlilik teklifi

Bir vatandaş da köprü üzerinde sevgilisine evlilik teklif etti. “Evet” yanıtıyla genç çift ve arkadaşları doyasıya eğlendi. Birçok kişi köpeğiyle birlikte koşuya katılırken, turistlerin de İstanbul Maratonu’na olan ilgisi dikkat çekti. Filipinli bir küme, köprü üzerinde Filipinler ve Türkiye bayraklarını birlikte açarak poz verdi. İştirakçiler ortasında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü üzerinde çay, kahve içenler de vardı, bebekleri ve köpekleriyle koşanlar da… 

Bazı iştirakçiler ise kostümlerle koştu. Prenses kostümü giyen ve çocuklar için koştuğunu belirten İpek Çelenlioğlu, “Hayati risk taşıyan hastalıkları olan 3 – 18 yaşındaki çocuklar için koşuyorum” dedi. Tekerlekli sandalyede arkadaşlarıyla birlikte yarışa katılan Semra Çetinkaya ise “Koşamayan arkadaşlarım için buradayım. İnanılmaz keyifli. Koşmak bizim işimiz” diye konuştu. Protez bacağıyla koşan Recep Tula da “Çok hoş bir gün. Bu kadar kalabalığın içinde koşmak, beşere kendini düzgün hissettiriyor. Benim birinci koşu yarışım. Protez bacağımla koşuyorum, etkileyici bir deneyim oldu” sözlerini kullandı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da koşuda eşi Dilek İmamoğlu’yla birlikte yer aldı.

Sosyal sorumluluk 

Birçok sivil toplum kuruluşunun üyesi de maratona toplumsal bildiri vermek, hassaslık oluşturmak, toplumsal farkındalık yaratmak için katıldı. Önemli sayıda iştirakçi, toplumsal sorumluluk projelerine dikkat çekmek için koşuda yer aldı. Kimi insan hakları için koştu, kimi de çocukların eğitimine ve sıhhat kampanyalarına takviye bulabilmek hedefiyle adımlarını attı. Dünya kostümü giyerek koşan çevreciler de etkinlikteydi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir