Kulis: İyi Parti kurmayları, Kılıçdaroğlu’nun “iç işlerine karışılmaması” sözlerine katılmadı: Kazanacak aday vurgusu!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu‘nun “Cumhurbaşkanı adaylığı” ile ilgili “Bir parti diğer bir partinin içişlerine karışmamalı” sözlerine İyi Parti kanadından karşılık geldi. ÂLÂ Partili kurmaylar, Kılıçdaroğlu’nun kelamlarının “Millet İttifakı’nda bir derde yol açmayacağını” kıymetlendirdi; “Kazanacak aday vurgusu yapmak bir partinin içişlerine karışmak değildir. Akşener çabayı yok mu saysaydı?” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun adaylığı

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun kulis haberin nazaran, ismi açıklanmayan İyi Parti kurmayları, “Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili 6’lı masada bir tartışma yaşanır mı?” sorusuna şöyle cevap verdi:

“Altı siyasi partiyi bir ortaya getiren en kıymetli etken, güçlendirilmiş parlamenter sistem. Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusu Kılıçdaroğlu’nun önerisi ile masanın gündemine gelmiş bir husustur. Kılıçdaroğlu adaylığı ile ilgili bir teklifte bulunursa, altı siyasi partinin lideri adaylığı tartışır.”

Kılıçdaroğlu’nun “partinin iç işlerine karışma” açıklaması

Kurmaylar, “Akşener birinci kere İmamoğlu ve Yavaş’ın adaylığı ile ilgili bu türlü bir açıklama yapmadı. Benzeri telaffuzları daha evvel de kullandı. Kazanacak bir aday vurgusunu yapmak da bir partinin içişlerine karışmak değildir. 2023’te kim Cumhurbaşkanlığı’nı kazanacaksa, bu İmamoğlu, Yavaş ya da bir diğeri, isim değerli değil, muhalefet bu ismi ortak aday olarak göstermeli demektir” tabirlerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, TV’lerin Ankara Temsilcilerinin sorularını yanıtlamış; “Siyasi centilmenlik açısından öteki bir partinin diğer bir partinin belediye liderini aday olabileceği istikametinde açıklama yapmasını siyasi centilmenlik açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna şöyle yanıt vermişti:

“Bir parti öbür bir partinin iç işlerine karışmamalı. Her partinin kendi kuralları vardır. Her partinin kendi iradesi ve kurulları vardır. Her parti kendi içinde değerlendirmesini yapar, bir sorun varsa. işin doğrusu bu.”

TIKLAYIN – Kılıçdaroğlu: Altı önder bir ortaya gelip, ‘bizim adayımız sizsiniz’ derse elbette aday oluruz

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir