SON DAKİKA İSTANBUL DEPREM; İstanbul’da deprem ne zaman, kaç şiddetinde olacak? Naci Görür’den İstanbul depremi açıklaması

Son dakika haberleri… Kahramanmaraş zelzeleleri sonrası gözler İstanbul’da. Bilim insanları İstanbul ve Marmara Bölgesi’nde en az 7 büyüklüğünde sarsıntının gerçekleşeceğine dikkat çekerek acil tedbir alınması gerektiği konusunda uyarıyor. ‘Her sarsıntı uyarısı yanlışsız çıkan’ kişi olarak bilinen Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul için son dakika açıklamasında bulundu. İşte İstanbul’da zelzele riski ve Naci Görür’ün açıklamaları…

Naci Görür’den İstanbul sarsıntısı açıklaması

Naci Görür, Twitter hesabından İstanbul sarsıntısına dair yeni açıklamalarda bulundu.

Görür, “İSTEK ÜZERİNE BİR AÇIKLAMA: Bir çok arkadaş hayretler içerisinde “Hocam siz hiç Marmara’da zelzelenin şiddetinin 9 olduğunu söylediniz mi ?”diye soruyorlar ve benim söylediğime de inanmadıklarını söylüyorlar. Anlaşılan bu kadar uğraşımıza karşın kimi şeyleri anlatamamışız. Zelzelenin büyüklüğü ile şiddeti farklı şeydir.

İstanbul’da 7 mertebesinde bir zelzele olursa Marmara kıyılarında birçok yerde zelzelenin şiddeti 9 olur. Şayet kıyıdan uzaklaşır ve lstrancalara giderseniz şiddet 5 yahut 6’ya düşer, sevgiyle” bildirisini paylaştı.

İstanbul zelzelesi ne vakit olacak?

Uzmanlar ve sarsıntı bilimciler İstanbul’da bir sarsıntı bekliyor. Lakin uzmanlar net bir tarih vermenin imkansız olduğunu vurguluyor.

İstanbul zelzelesi büyüklüğü nasıl olacak?

Prof. Dr. Naci Görür, Marmara fayı asgarî 7,2 büyüklüğünde sarsıntı üreteceğini tabir etmişti. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Müdürü Dr. Doğan Kalafat ise İstanbul’da 2030’a kadar yüzde 7 büyüklüğünde sarsıntı olma mümkünlüğünün yüzde 64 olduğunu belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir