TEMA’dan 31 Mart öncesi ‘dirençli’ çağrı

İSTANBUL (İGFA) – “Önümüzdeki periyotta, tüm canlılar için daha sağlıklı bir hayat için doğal varlıkları ve ekolojik dengeyi gözeten demokratik bir lokal idare anlayışına muhtaçlık var” diyen TEMA Vakfı, hazırlamış olduğu Mahallî İdareler için Ekosiyaset Evrakı 2024’ü kamuoyuyla paylaştı.

Türkiye’de mahallî idarelerin 2019 lokal seçimlerinden bu yana salgın, sarsıntı ve iklim krizi kaynaklı afetler üzere zorlayıcı gündemlerle yüzleşmek zorunda kaldıklarını hatırlatan TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Lideri Deniz Ataç, “Yaşanan bu afetlerin yanı sıra, orman alanlarının azalması, biyolojik çeşitlilik kaybı, çölleşme, azalan su ve besin, kirlenen hava üzere süregelen ekolojik krizler de lokal idarelerin yeni siyasetler geliştirmeleri gerektiğini açıkça göstermektedir. Ekolojik kriz ve afetler nedeniyle karşı karşıya olduğumuz tesir ve riskler dikkate alındığında; lokal idarelerin hazırlıklı olmasının, planlı, acil ve stratejik müdahalelerde bulunmasının mecburî hale geldiği ortadadır” diye konuştu.

“EKOSİSTEM TABANLI BİR İDARE MODELİ GELİŞTİRMELİ”

“Kuraklık sorunu, şiddetli yağışlar sonucu oluşan su baskını ve sel olayları, meydana gelen sarsıntıların ve heyelanların yıkıcılığı, şiddetli rüzgârlar ve fırtınalar sonucu ortaya çıkan hasarlar, sıcak dalgaları ile artan hava kirliliği nedeniyle genel halk sıhhatinin bozulması kentlerimizin doğal afetlere karşı olan kırılganlığını gözler önüne seriyor” diyen Deniz Ataç, “Doğal afetlere dirençli yerleşimler için binaların ve altyapı sistemlerinin zelzele, fırtına, sel ve heyelan üzere tabiat olaylarına karşı güçlendirilmesi epey kıymetli. Üst ve altyapının dayanıklılığını ve güvenliğini artırmak, tabiat olaylarının yaşandığı anlarda oluşacak ziyanı en aza indirecek ve afet sonrası hayatın olağana dönmesini hızlandıracaktır. Fakat sağlam yapılar, dirençli yerleşimler ve toplumlar için tek başına kâfi değildir. Bunun için ekosistem tabanlı bir idare modeli geliştirmek gerekir. Bu bağlamda lokal idareler; afet risklerini azaltacak, arazinin jeolojisi, morfolojisi, örtüsü, ekolojik fonksiyonları ve topografyasını dikkate alacak ve doğal varlıklara ziyan vermeyecek stratejiler geliştirmeli” tabirlerini kullandı.

TEMA Vakfı’nın hazırladığı Lokal İdareler için Ekosiyaset Evrakı 2024’ün ayrıntılarına ulaşmak için tıklayabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir