Türkiye, Avrupa’da tarihi bir sezon geçirdi! İşte ülke puanına en çok katkı sağlayan temsilcimiz

Avrupa ve Konferans Ligi’ndeki temsilcilerimizin de elenmesiyle Avrupa’da yoluna devam eden hiçbir Türk grubu kalmadı. Bu dönem 5 grupla temsil edildiğimiz Avrupa’da, ülke puanına en çok katkı yapan ekip da muhakkak oldu.

ÜLKE PUANINA FENERBAHÇE DAMGA VURDU

UEFA Avrupa Ligi’nde kümesini başkan bitiren Fenerbahçe, son 16 çeşidinde Sevilla ile eşleşti. Sarı-lacivertliler, İspanya’da 2-0 kaybettiği maçın rövanşında Kadıköy’de rakibini 1-0 yendi lakin bu skor cins için kâfi olmadı ve temsilcimiz Avrupa’ya havlu attı. Fenerbahçe, bu dönem 21 puanlık katkı yaparak UEFA sıralamasında Türkiye ismine en fazla puan toplayan ekip oldu.

BAŞAKŞEHİR, 17 PUAN TOPLADI

UEFA Konferans Ligi’nde son 16 tipine yükselen Başakşehir, bu tıpta Gent’e elenerek Türkiye’ye 17 puanlık bir katkı yaptı ve Fenerbahçe’nin akabinde 2. sırada yer aldı. Konferans Ligi’nde gayret eden bir diğer temsilcimiz Sivasspor ise kümesini önder bitirdi. Yiğido, son 16 cinsinde elenirken Türkiye’ye 10 puanlık bir katkıda bulundu.

TRABZONSPOR VE KONYASPOR’UN ÜLKE PUANINA KATKISI

Sezona Şampiyonlar Ligi play-off çeşidinden başlayan ve Kopenhag’a elenerek Avrupa Ligi’ne düşen Trabzonspor, burada da kümesini 3. sırada bitirdi ve Konferans Ligi’ne son 32 çeşidinden katıldı. Bordo-mavililer, Konferans Ligi son 32 tipinde Basel’e elendi ve ülke puanına 8.5 puanlık katkıda bulundu. Döneme UEFA Avrupa Konferans Ligi 2. Eleme Tipi’nden başlayan Konyaspor ise 3. eleme çeşidinde Vaduz’a elenerek ülke puanına 2.5 puan katkıda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir